Tempo rozwoju siły to obszar w przygotowaniu motorycznym, który kontekstowo należy wziąć pod szczególną uwagę w treningu. To jak szybko nasi zawodnicy są w stanie wygenerować jak największa siłę (RFD) w większości dyscyplin będzie miarą ich performencu. RFD definiuje się jako prędkość, z jaką kurczliwe elementy mięśnia mogą rozwinąć siłę a rozwój bardziej eksplozywnego sportowca może poprawić jego wyniki sportowe. W rzeczywistości wyższe RFD są bezpośrednio powiązane z lepszymi skokami, sprintami, jazdą na rowerze, podnoszeniem ciężarów, a nawet wynikami w zamachu golfowym. Do rozmowy na temat tempa rozwoju siły zaprosiłem trenera Pawła Łydka.
Paweł Łydek,
Trener przygotowania motorycznego, który na co dzień współpracuje indywidualnie z zawodnikami wielu dyscyplin sportowych z przewagą piłki nożnej oraz sportów walki, zarówno na poziomie zawodowym, jak również amatorskim.
Oprócz pracy nad wydajnością sportową realizuje również programy powrotu do rywalizacji sportowej po kontuzjach oraz jest zaangażowany w szkolenia kadr trenerskich i działania edukacyjne związane z szeroko rozumianą motoryką.
Sam wzorując się na topowych postaciach w świecie przygotowania motorycznego i fizjoterapii miał okazję odwiedzić takie miejsca jak klinika Aspetar w Katarze czy też Optimo Sport Clinic, gdzie mógł czerpać wiedzę od przedstawicieli m.in. Realu Madryt czy Atlético Madryt.
Na co dzień większość działań realizuje w swoim ośrodku – Centrum Zdrowia i Sportu – Active Academy w Giebułtowie koło Krakowa. Dodatkowo tworzy projekt Sigma AthletiX, którego celem jest m.in. otwieranie środowisk trenerskich na komunikację i wymianę doświadczeń oraz wspieranie sportowców.
Zapraszam do wysłuchania odcinka.
O czym usłyszysz w tym odcinku podcastu?
- Jak zdefiniować RFD?
- Jakie jest tempo rozwoju sił (RFD)?
- Co wpływa na tempo rozwoju siły?
- Dlaczego tempo rozwoju siły jest ważne w sporcie?
- Jak obliczyć tempo rozwoju siły?
- Czy tempo rozwoju siły jest ważne i wiarygodne?
- Jak poprawić tempo rozwoju siły- Czy testy są zasadne, dlaczego warto upraszczać i czego unikać podczas diagnostyki
- Gdzie w największym stopniu objawia się RFD
- Czym charakteryzuje się wolny i szybki SSC i dlaczego te różnice są istotne w kontekście RFD
- Jak wygląda krzywa tempa rozwoju siły w praktyce? Jakie formy ćwiczeń zawiera na poszczególnych etapach.
- Jak wygląda periodyzacja treningu RFD w okresach przygotowawczych i startowych u piłkarzy?
Na te i inne pytanie poznacie odpowiedzi słuchając tej rozmowy.
Linki do materiałów edukacyjnych wspomnianych w odcinku:
High performance training for sports: https://www.circuitoultras.org/wp-content/uploads/2021/05/High-performance-training-for-sports-by-David-Joyce-Daniel-Lewindon.pdf
Szkolenie: „Programowanie treningu siły i mocy”: https://www.sigmaathletixacademy.pl/second
Dla słuchaczy przygotowaliśmy niespodziankę – Jako słuchacze podcastu „Trening na faktach” macie możliwość skorzystać z 10% zniżki przy zapisie na szkolenie „Programowanie treningu siły i mocy”, którego druga edycja, w której również będę uczestniczył, odbędzie się już 6-7.04. Wystarczy wpisać kod TNF10 przy zapisie – link do szkolenia znajdziecie na profilu Pawła oraz na @sigma.athletix.academy